Co to jest coaching?
Coaching to ostatnio bardzo modne słowo, choć jeszcze do niedawna byłam przekonana, że dotyczy głownie obszarów biznesowych, gdzie manager tak kieruje (wyznacza cele, motywuje, czasami nawet manipuluje) swojego pracownika, by ten osiągał coraz to lepsze wyniki. I choć brzmiało to ciekawie osobiście nie widziałam żadnego realnego przełożenia na moje zawodowe wyniki, a tym bardziej na moje prywatne życie.
Tymczasem, od jakiegoś czasu widzę to zupełnie inaczej i dlatego chciałabym podzielić się moimi spostrzeżeniami, doświadczeniem, zdobytą wiedzą i pokazać, jak bardzo coaching i jego efekty zmieniają podejście i jakość życia.
Według ICF (International Coach Federation) “coaching jest partnerską relacją, podczas, której Coach wspiera klienta, w jak najlepszym wykorzystaniu jego potencjału na drodze do osiągnięcia zamierzonych rezultatów”.
Słowo Coach pojawiło się już w XV wieku, gdzie znaczyło wóz zaprzęgnięty w konia przewożący ludzi do miejsca, gdzie chcieli dojechać. Mimo różnych teorii co do pochodzenia słowa Coach jego pierwotne źródło tkwiło w pomaganiu sportowcom w osiąganiu coraz lepszych wyników. Już w starożytności rolą Coacha było pomaganie utalentowanym zawodnikom w osiągnięciu zwycięstwa w igrzyskach Olimpijskich. Z czasem rola ta przeniknęła do innych dziedzin życia, gdzie głównym jej zadaniem była pomoc w ustalaniu i realizacji celów wzmacniając jednocześnie umiejętności oraz pokonując pojawiające się przeszkody.
Szczególne upodobanie i potrzeba Coachingu pojawiła się w obszarach biznesu, a dokładnie, w świecie dynamicznie rozwijających się i pełnych zmian korporacji. To tu tempo zmian, ilość informacji oraz postęp technologiczny spowodowały potrzebę szkolenia pracowników, by z autorytarnych stylów zarzadzania wydobyć u nich umiejętność samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. Obecnie możemy wyróżnić wiele rodzajów coachingu, tj. coaching biznesowy, małżeński, rodzicielski, dietetyczny, duchowy i wiele innych.
Bez względu jednak na rodzaj, zawsze ma on na celu pomaganie innym (zarówno indywidualnie jak i grupom) w ruszaniu z miejsca, w którym są i docieraniu tam, gdzie chcą się znaleźć. Pomaga ludziom w poszerzaniu wizji, budowaniu pewności siebie, kreowaniu własnego potencjału, podnoszeniu efektywności, odnajdowaniu talentów, czy chociażby zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym oraz podejmowaniu praktycznych i realnych kroków do osiągniecia zamierzonych celów.
Ja osobiście jestem całym sercem związana z Coachingiem w ujęciu Chrześcijańskim, który oznacza: